„Na początku był Chaos” – napisał Jan Parandowski w micie o stworzeniu świata, który otwiera zbiór opowieści o starożytnych bogach i herosach. 21 września 2023 roku fragmenty tych barwnych historii wybrzmiały w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Świeszyno podczas gminnych kwalifikacji do Powiatowego Konkursu „Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania – Czytamy Mitologię Jana Parandowskiego”.

Reprezentanci trzech szkół z terenu gminy Świeszyno stanęli tego dnia na przepięknej scenie, której dekoracja pozwoliła nam na moment przenieść się myślami do starożytnej Grecji. Uczniowie, startujący w dwóch kategoriach wiekowych, czytali na głos fragmenty mitologicznych historii. Usłyszeliśmy opowieści o greckich bogach i bohaterach, a także zjawiskach przyrodniczych, które dawniej wyjaśniano działaniem sił nadprzyrodzonych. Naszą szkołę reprezentowało w konkursie pięcioro uczniów przygotowanych przez panią Annę Wołoszyn. Wszyscy doskonale zaprezentowali się na scenie.

Komisja konkursowa obradowała w czteroosobowym składzie. Zasiedli w niej: zastępca wójta gminy Świeszyno – pani Izabella Karlińska-Ćwięka, dyrektor CKiBP – pan Marek Brzostko, polonistka – pani Maria Szych oraz bibliotekarka – pani Natalia Borys. Jury wybrało czterech Mistrzów Pięknego Czytania, którzy 11 października wystartują w finale konkursu w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

Z dumą informujemy, że dwie uczennice naszej szkoły zdobyły zaszczytne tytuły Mistrzyń. Są to Zofia Terlecka z klasy V i Julia Kryształowicz z klasy VII. Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursu!

Pozostałym uczniom, Marcelowi Łydkowskiemu, Lenie Krzyściak i Hannie Krasuskiej, dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły w konkursie. Wszyscy wykazali się nie lada odwagą stając na scenie i czytając na głos dla zgromadzonej publiczności. Wielkie brawa!