29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Skąd ta data? To właśnie tego dnia urodziny świętowała Janina Porazińska, jedna z najważniejszych autorek literatury dziecięcej. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

W naszej szkole obchody tego wyjątkowego święta potrwały nieco dłużej niż jeden dzień. Pierwszym etapem przygody z głośnym czytaniem była wizyta pani bibliotekarki w Oddziale Przedszkolnym. Pani Renata Woroch opowiedziała dzieciom o pracy w bibliotece, pokazała im część szkolnego księgozbioru, wspólnie z maluchami przygotowała kolorowe zakładki i oczywiście głośno im czytała. Natomiast dziś z wizytą do przedszkolaków wybrali się czwartoklasiści, którzy pod opieką polonistki, pani Anny Wołoszyn, przygotowali się do tego, by wystąpić przed młodszymi kolegami. Wybrzmiały wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Wandy Chotomskiej. Milusińscy z Oddziału Przedszkolnego nagrodzili starszaków gromkimi brawami, można więc bezpiecznie założyć, że czytana głośno poezja trafiła w ich gusta.

Pamiętajmy o tym, że czytanie na głos dzieciom wzbogaca ich zasób słownictwa i rozwija wyobraźnię. Najmłodsi doskonalą wtedy umiejętność słuchania i kształtują zdolność koncentracji. Głośne czytanie stanowi też wspaniałą okazję ku temu, by wspólnie spędzić czas z dzieckiem. Książki w dłoń i świętujmy! Można to robić każdego dnia – nie tylko 29 września.