Klasa VIII zakończyła niedawno zmagania z jedną z najbardziej wymagających dla współczesnych uczniów lektur, czyli „Panem Tadeuszem”. Archaiczny język, trudna forma i zupełnie nieprzystające do dzisiejszych realia opisywane przez Adama Mickiewicza stanowiły dla ósmoklasistów nie lada wyzwanie. Wiele lekcji języka polskiego poświęciliśmy temu, by dokładnie omówić tekst i przetłumaczyć go „z polskiego na nasze”, by stał się dla uczniów bardziej przystępny.

Zakończenie pracy z lekturą stanowił projekt. Spośród kilku zaproponowanych tematów należało wybrać jeden i przygotować odpowiednią pracę. Zdecydowanym faworytem wśród uczniów okazało się zadanie polegające na tym, by w imieniu dowolnej postaci z lektury stworzyć profil na Instagramie. Jak się okazało Zosia, Telimena, Hrabia czy Jacek Soplica fantastycznie wpisali się we współczesne trendy i chętnie relacjonowali swoje przeżycia w postach umieszczanych w tej popularnej aplikacji. Dodatkowo uczniowie (w imieniu wybranych przez siebie postaci) komentowali wzajemnie publikowane przez siebie treści, wykazując się przy tym znajomością lektury.

W ramach projektu powstały również foldery ukazujące staropolską modę oraz prace plastyczne w postaci ilustracji do każdej z ksiąg „Pana Tadeusza”. Efekt pracy uczniów był niesamowity, a wspólne przeglądanie instagramowych profili bohaterów literackich wprawiło nas w doskonale humory. Przerażającą lekturę udało się nam odczarować 🙂